  • DL2-DA-60-PL2 Tri-Lite DL2 Loading Dock Double Arm w/PL2 2nd GEN LED Poly Head - 60"
  • DL2-DA-60-PL2  Tri-Lite DL2 Loading Dock Double Arm w/PL2 2nd GEN LED Poly Head - 60" DL2-DA-60-PL2  Tri-Lite DL2 Loading Dock Double Arm w/PL2 2nd GEN LED Poly Head - 60" DL2-DA-60-PL2  Tri-Lite DL2 Loading Dock Double Arm w/PL2 2nd GEN LED Poly Head - 60"
    TRI LITE
    MSRP:
    (You save )
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    DL2DA60PL2-XX
    Weight:
    15.00 LBS
    Width:
    3.68 (in)
    Height:
    11.38 (in)
    Depth:
    2.75 (in)
    Bulk Pricing:
    Buy in bulk and save
    Bulk discount rates
    ×
    UNSPSC Code:
    Adding to cart… category.add_cart_announcement
    Add to Wish List
    • Create New Wish List
    • Facebook
    • Email
    • Print
    • Twitter
    • Pinterest
    • Overview
    • Other Details
    • Reviews
    Product Description
    DL2 Loading Dock Double Strut Arm With PL2 2nd GEN LED Poly Head - 60"
    FEATURES:
    • The only dock light arm on the market that can store flat against the door.
    • Bump-stop feature prevents arm from obstructing door
    • UL and cUL Listed
    • More sizes to choose from:
      • Single Arm length classes of 24” and 36”
      • Double Arm length classes of 40”, 48” and 60”
    • Made in USA
    Specifications" PL2 and PL2-S Poly LED Head :
    Weight 2.53 lbs (PL2); 2.57 lbs (PL2-S)
    Compliances cULus listed, RoHS Compliant, Rated for Damp Locations ,
    LM79 report available upon request.
    Other Details
    3 Year Warranty
    Product Videos
    Custom Field
    UNSPSC Code 31170000
    Product Reviews
    Write a Review
    Write a Review
    ×
    TRI LITE
    Recommended
    • DL2-DA-60-PL2-DFAN  Tri-Lite DL2 Loading Dock Double Arm w/PL2 2nd GEN LED Poly Head & Fan - 60" DL2-DA-60-PL2-DFAN  Tri-Lite DL2 Loading Dock Double Arm w/PL2 2nd GEN LED Poly Head & Fan - 60" DL2-DA-60-PL2-DFAN  Tri-Lite DL2 Loading Dock Double Arm w/PL2 2nd GEN LED Poly Head & Fan - 60" DL2-DA-60-PL2-DFAN  Tri-Lite DL2 Loading Dock Double Arm w/PL2 2nd GEN LED Poly Head & Fan - 60"
      Quick view Details
      sku: DL2DA60PL2DFAN-XX
      DL2-DA-60-PL2-DFAN Tri-Lite DL2 Loading Dock Double Arm w/PL2 2nd GEN LED Poly Head & Fan - 60"
      MSRP:
      Add to Cart
    • DL2-DA-60-PL2-S  Tri-Lite DL2 Loading Dock Double Arm w/PL2 2nd GEN LED Poly Head w/Switch - 60" DL2-DA-60-PL2-S  Tri-Lite DL2 Loading Dock Double Arm w/PL2 2nd GEN LED Poly Head w/Switch - 60" DL2-DA-60-PL2-S  Tri-Lite DL2 Loading Dock Double Arm w/PL2 2nd GEN LED Poly Head w/Switch - 60" DL2-DA-60-PL2-S  Tri-Lite DL2 Loading Dock Double Arm w/PL2 2nd GEN LED Poly Head w/Switch - 60"
      Quick view Details
      sku: DL2DA60PL2S-XX
      DL2-DA-60-PL2-S Tri-Lite DL2 Loading Dock Double Arm w/PL2 2nd GEN LED Poly Head w/Switch - 60"